Лікарня швидкої допомоги м. Харкова заснована в травні 1977 року та є об'єднанням багатопрофільного стаціонару на 1000 ліжок і станції швидкої медичної допомоги з 10 підстанціями ШМД.

В лікарні працюють 2538 працівників, з яких 586 лікарів, 1155 середніх та 549 молодших медичних працівників, 248 інших спеціалістів.

До складу стаціонару входять 3 вiддiлення інтенсивної терапії для хворих різних профілів, відділення політравми, 5 хірургічних, 2 травматологічних, 2 дорослих та 1 дитяче нейрохірургічні, урологічне, гінекологічне, опікове, стоматологічне, неврологічне, терапевтичні, нефрологічне, кардіологічне відділення.

На базі клінічних відділень лікарні функціонують міські центри: малоінвазивної хірургії, дитячої нейрохірургії, щелепно-лицевої та реконструктивної хірургії, лікування гострої кишкової непрохідності та перитонітів, діагностики та лікування інфекційного ендокардиту.

Такі відділення, як опікове, щелепно-лицеве, дитяче нейрохірургічне, політравми надають спеціалізовану медичну допомогу жителям міста та Харківської області.

Для проведення діагностичного процесу в лікарні є: лабораторне відділення, до складу якого входять клінічний, біохімічний та бактеріологічний відділи; рентгенодіагностичне відділення; магніто-резонансний томограф; відділення функціональної діагностики.

Реабілітаційно-відновне лікування на сучасному рівні проводить фізіотерапевтичне відділення.

Щорічно до стаціонару звертається понад 59 тис. хворих та потерпілих, з яких понад 40 тис. пацієнтів отримують стаціонарне лікування; бригадами ШМД здійснюється більш як 300 тис. виїздів на рік.

В лікарні розташовані 13 кафедр Харківського державного медичного університету та Харківської медичної академії післядипломної освіти.